
navigace 24, N2, Domovská

Totéž platí do značné míry i pro fotografii. V současné době je trendem spíš ji k životopisu přikládat. Je třeba si ale uvědomit, jaké jsou možné důsledky. CV s fotkou určitě působí uceleně, moderně, profesionálně. Navíc pomůže personalistovi udělat si představu o tom, jak kandidát vypadá. Pokud v něm vzbudí sympatie, může mít větší šanci, že si ho pozve na osobní pohovor, i když je jeho CV obsahově srovnatelné s ostatními.
Bohužel, fotografie v personalistovi může vzbudit i negativní emoce, a tak hrozí nebezpečí, že kandidátovy šance na úspěch výrazně klesnou dřív, než dostane možnost se představit. V každém případě, personalistova pozornost je stále přitahována k fotografii, a i když se snaží o profesionální nadhled, ve skutečnosti životopis čte již pod vlivem prvního dojmu z člověka na fotografii. Ve výsledku nevěnuje obsahu CV takovou pozornost, jako kdyby fotografie přiložena nebyla. V některých případech (například asistentka, recepční, obchodník) se fotografie vyžaduje.
Ale ať je k CV přiložena povinně nebo „jako bonus“, vždy by to měla být fotografie obličeje, v průkazovém formátu a s přiměřeným výrazem (seriózní úsměv). Rozhodně není vhodné používat fotografie z dovolených (v plavkách), z oslav (s rozjařenými kamarády v pozadí a sklenkou u ruky), z romantických výletů (s partnerem, někdy odříznutým), vtipné záběry“ (rozjařený smích, zadní strana hlavy, grimasy, černé brýle), umělecké fotografie (téměř akty) a podobně. Právě ty mnoho lidí k životopisu klidně přidává, aniž si uvědomí, že mohou výrazně poškodit celkový dojem ze CV.